Jaunumi
Jauns pētījums - atbilstoša vitamīna D lietošana var samazināt risku saslimt ar kolorektālo vēzi

     Kolorektālais jeb resnās un taisnās zarnas vēzis ir trešais visizplatītākais vēzis visā pasaulē. 2018. gadā tika atklāti aptuveni 1,8 miljoni jaunu gadījumu un tika konstatēti vairāk nekā 880 000 nāves gadījumu. Saslimstība ar agrīnu kolorektālo vēzi tiem, kas jaunāki par 50 gadiem, pieaug par aptuveni 7,9% gadā 20–29 gadus jaunu cilvēku grupas vidū. Turklāt kolorektālais vēzis biežāk tiek diagnosticēts progresējošā stadijā. Lai gan iemesli ir neskaidri, tas varētu būt saistīts ar mazkustīgu dzīvesveidu vai aptaukošanos. Vēl viens noteicošais faktors ir kavēšanās konsultēties ar speciālistu. Pētījuma ietvaros, kurā piedalījās 1089 pacienti ar kolorektālā vēža diagnozi, tika konstatēts, ka gandrīz divas trešdaļas pacientu gaidīja no 3 līdz 12 mēnešiem pirms vērstie pēc medicīniskās palīdzības, un daudzi norāda, ka sākotnēji viņiem tika noteikta nepareiza diagnoze.

     Viens no potenciālajiem aizsardzības faktoriem pret kolorektālo vēzi ir D vitamīns. Ir pierādījumi par spēcīgu atgriezenisko saiti starp D vitamīna līmeni organismā un kolorektālā vēža risku. Tomēr nav skaidrs, vai samazināts D vitamīna līmenis plazmā ir saistīts arī ar agrīna kolorektālā vēža attīstību. Mēģinot noskaidrot saikni starp šiem diviem faktoriem, Hārvarda TH Chan Sabiedrības veselības skolas Epidemioloģijas departamenta komanda, Bostona, ASV, pievērsās Māsu veselības pētījumam, kurā piedalījās 116 429 māsas - sievietes no 25 līdz 42 gadiem. Pētījums sākās 1989. gadā.

     Pētījuma dalībniekiem ik pēc 2 gadiem un ik pēc 4 gadiem tika aizpildītas pašpārvaldes anketas, kurās apkopota informācija par demogrāfiskajiem datiem, dzīvesveida faktoriem, vienlaicīgu slimību klātbūtni utt., kā arī pārtikas biežuma anketa. Šim pētījumam pētnieki noteica primāro beigu punktu kā kolorektālā vēža attīstību, kas identificēta no medicīniskajiem dokumentiem. Turklāt pētnieki savāca datus par adenomām un zobainiem polipiem, kas ir pirmsvēža stāvoklis. D vitamīna līmenis plazmā tika novērtēts, pamatojoties uz tādiem faktoriem kā uzturs, vecums, rase utt., izmantojot iepriekš noteiktu modeli.

     Kopumā analīzē tika iekļautas 94 205 sievietes, un laika posmā no 1991. līdz 2015. gadam tika konstatēti 111 dokumentēti agrīna kolorektālā vēža gadījumi. Vidējais D vitamīna patēriņš bija 372 SV dienā, bet D vitamīna līmenis > 450 SV dienā bija saistīts ar samazinātu kolorektālā vēža attīstības risku, salīdzinot ar D vitamīna uzņemšanu līdz 300 SV/dienā (riska attiecība, HR = 0,49, 95% TI 0,26–0,93). HR uz 400 SV/dienā pieaugums bija 0,46 (95% TI 0,26–0,83).

Pētījuma autori secināja, ka, ņemot vērā saistību starp pietiekamu D vitamīna uzņemšanu un kolorektālā vēža attīstību, atbilstoša vitamīna uzņemšana varētu kalpot par svarīgu profilakses līdzekli aizsardzībai pret agrīno kolorektālo vēzi.

Avots: www.hospitalhealthcare.com


image