EnKurss

Set yourself up for the health energy.

Read more
Card image cap
Card image cap

About us

Set yourselft up for the health energy. Ludza Medical Center conveniently provides in-patient assistance to patients with addiction problems. Its highly qualified specialists with extended experience help addicts using modern ways of treatment adopeted by narcology professionals world wide.

Services

Consultations

Our experts in narcology provide consultations on variety of addictions including addiction to alcohol, nicotine, narcotic and psychotropic substances, addiction to gambling, and high-tech dependency (computer games, chats, mobile phones, etc.). We provide prophylactic monitoring and dynamic observation, including communications over the phone and computer.

Treatment

Hangover treatment, including prolonged treatment using coding.

Medical Expertise

Permission to operate motor vehicle, work permission, permission to carry and use firearm, medical certification for entry into a motivational program “Minesota”.

For Teenagers

In cases of substance abuse by teenagers, or addictions to computer games, gadgets, computer chats, etc. developed by teenagers, we provide consultations to teenagers and their relatives.

Medical Commission

Medical commission provides approval for entry into a substitute Methadone therapy program.

Support Groups

Parents and patients support group after completion of “Minesota” program.

Psychological Consultations

Diagnostic, motivation to ending consumption and treatment beginning, and in-patient mono-rehabilitation program (for one person at a time).

Motivational and Adaptational Course

Motivation for a treatment and refusal to consume.

Pricelist (EUR)

Pricelist is available on SIA "Ludzas medicīnas centrs" website in category "Narcology".

Last records

Card image cap
Spēku atjaunošana

Svinot Ziemassvētkus, Jaunā gada gaidās un pēc satikšanās ar gādīgo salavecīti, Jums parādījās bezspēks svētku turpināšanai, ir iespējams atjaunot veselību Ludzas medicīnas centrā:

Card image cap
Advente

Adventes vainagā četras sveces, decembrī dedzināt sāc...

Card image cap
Kodēšana

Pēc pacienta vēlēšanās viņam tiek ievadīts Latvijā reģistrēts līdzeklis vai preparāts, kas cilvēka organismā saglabājas kā rezerve un saskaņā ar bioloģijas likumiem pakāpeniski tiek...

Card image cap

Comments

Pēc ilgstoša pārtraukuma esam atsākuši darbu pavisam nesen. Atsauksmes vēl nav uzkrājušās. Pagaidām varam lepoties tikai ar lieliskiem apstākļiem un tikko veiktu remontu. Mums ir daudz svaiga gaisa un trīsreizēja ēdināšana dienā. Mūsu pacienti netiek ierobežoti un mēs nodrošinam konfidencialitāti. Tāpēc gaidam jūs vai arī vediet ārstēties sev tuvos cilvēkus un rakstiet atsauksmes par rezultātu. Mēs jau esam sagatavojuši atsauksmju grāmatu!

Write us